Lublin ul. Lucyny Herc 48  tel. 501 271 770  
Markizy, Żaluzje, Rolety materiałwe, rolety w kasetach, Verticale lublin, Moskitiery lublin, Kominki lublin, Bramy garażowe,rolety dzień i noc
        Lublin ul. Lucyny Herc 48  tel501 271 770      
MiD Rolety lublin, żaluzje lublin, verticale, moskitiery okienne i drzwiowe, rolety zewnętrzne.

Kontakt: 81 744 56 44

Kominek kontra piec. 

Kominek kontra piec wady i zalety

 

1. Jakie jest przeznaczenie kominka, a jakie pieca?

Kominek pierwotnie miał zadanie dostarczyć doraźnego ciepła i był to bardziej efekt wizualny niż grzewczy. Natomiast piece były tworzone z myślą ogrzania jak największych przestrzeni. Sama konstrukcja kominka nieco sugeruje że głównym efektem jest efekty wizualny, ponieważ kominek zazwyczaj posiada dużą szybę, aby można było obserwować palenisko. Zaletą dużej szyby jest szybkie dostarczenie ciepła do pomieszczenia w którym znajduje się palenisko. Zawsze jest coś za coś, dlatego też kosztem dużej szyby zmniejsza się powierzchnia grzewcza i możliwości grzewcze dużych powierzchni. Z biegiem czasu kiedy funkcja wizualna przestała wystarczać, a koszt kominka jedynie ze względów wizualnych był naprawdę duży zaczęto dodawać nowe rozwiązania wykorzystujące w największy sposób możliwości grzewcze kominka. Dodawano płaszcz wodny, płyty i moduły akumulacyjne, zaczęto odzyskiwać ciepło dymu. 

Piece powstały z myślą o grzaniu, grzaniu dużych pomieszczeń, stawiano na funkcjonalność, wydajność itp. Piece lokowano w piwnicach, kotłowniach, tak aby nie były na widoku. To co charakteryzuje piec to mała szyba, bądź jej brak, duże komory spalania, które pozwalają na duże jednorazowe załadunki drewna, węgla, bądź różnych innych materiałów służących do wytwarzania ciepła. Do pieca trzeba było dokładać kilka razy dziennie, aby osiągnąć zamierzony efekt, dlatego też wymyślono dodatkowy wymiennik ciepła w postaci masy akumulacyjnej. Co pozwoliło na rzadsze załadunki, większej masy surowca. 

2. Sposób palenia

W typowym kominku sposób palenia nie był rozplanowany, do kominka dokładało się kiedy ogień przygasał, paliło się w nim okazjonalnie, bądź tylko wieczorami. Obecnie rozwiązania techniczne sprawiły, że kominek może mieć funkcje grzewczą całego domu i pozwoliły na rzadsze dokładanie z wysoką akumulacją ciepła poprzez dodanie szamotu do paleniska itd. Piece charakteryzował cykl paleń, określone godziny, w których podrzucało się surowca, aby ciepło stale promieniowało. Z czasem zaczęto wprowadzać nowe rozwiązania takie jak automatyczne sterowanie dopływem powietrza, co pozwoliło podtrzymać proces spalania dłużej. Obecnie wystarczy kilka 2-4 załadunków surowca dziennie, aby przez cały dzień promieniowało ciepło. Nowoczesne piece posiadają także funkcje automatycznego podkładania do pieca, już nie tylko automatem steruj się dopływ powietrza, ale także załadunek surowca. 

3. Cena kominka i pieca

Aby dobrze porównać ceny obydwu urządzeń grzewczych po pierwsze powinny mieć zbliżone parametry funkcjonalności, a także wielkości. Oferta wkładów kominkowych jest naprawdę bardzo szeroka, ponieważ obecnie kominki mają podobne zastosowanie co piece. Jednak są dostępne w sprzedaży także wkłady, które nie są zbyt wydajne i służą tak jak pierwotnie tylko do dekoracji wnętrza i rozpalenia raz na jakiś czas kiedy przyjdą goście, bądź kiedy chcemy popatrzeć na ogień. Jednak porównując podstawowe wersje wkłady kominkowe powinny być tańsze niż piec

4. Wystrój

 Jeżeli chodzi o wystrój, to w salonie jednoznacznie wygrywa kominek. Obecnie dużą wagę przykłada się do wielkości szyby. Wielkość szyby nadaje charakteru każdemu kominkowi. Piece z kolei tworzone są z myślą o jak najmniejszych szybach, albo wcale bez szyb. Wszystko oczywiści jest kwestia gustu, ale patrząc po wystrojach wnętrz głównie wygrywają kominki, jest to zdanie większości społeczeństwa. Jednak o gustach się nie dyskutuje i dobry zdun wykona każdego rodzaju piec/kominek z zabudową. W wielu miejscach zauważyć tez można że w modzie są kominki narożne.

 

5. Kominek czy piec, który jest bardziej ekologiczny.

 Oba systemy są przyjazne środowisku, jednak pytanie było "który jest bardziej ?" Oczywiście wszystko zależy od surowca którym będziemy palić, zakładając, że palimy drewnem, to bardziej ekologiczny jest piec akumulacyjny. Dlaczego tak się dzieje? Ekologia to nie tylko emisja spalin, emisja Co2 i innych związków szkodliwych może być taka sama jednak różnica będzie w efektywności . Kiedy do ogrzania domu 150 m2 wystarczą dwa napały w piecu, a w kominku np 5. To widać, ze efektywność kominka jest mniejsza, co działa na jego nie korzyść, ponieważ musimy wyemitować więcej ciepła, i może też więcej spalin.