Lublin ul. Lucyny Herc 48  tel. 501 271 770  
Markizy, Żaluzje, Rolety materiałwe, rolety w kasetach, Verticale lublin, Moskitiery lublin, Kominki lublin, Bramy garażowe,rolety dzień i noc
        Lublin ul. Lucyny Herc 48  tel501 271 770      
MiD Rolety lublin, żaluzje lublin, verticale, moskitiery okienne i drzwiowe, rolety zewnętrzne.

Kontakt: 81 744 56 44

Ciepłe Kominki

Ciepłe kominki to pojęcie potoczne, zrodziło się w momencie zastosowania płyt i modułów akumulacyjnych. Powszechne jest także stwierdzenie "ciepłe ściany" które charakteryzuje płyty akumulacyjne. Dzięki płytom kumulacyjnym ogrzewanie kominkowe może być znacznie wydajniejsze.

Płyty i moduły wykonane z akubetu charakteryzują długim okresem "oddawania ciepła" Co to oznacza? Kiedy płyty akumulacyjne zostaną nagrzane dzięki procesowi spalania drewna w kominku absorbują temperaturę i chłodzą się znacznie wolniej niż powietrze, czy inne materiały używane do zabudowy kominków.

Paleniska akumulacyjne

Prefabrykowane paleniska Akumulacyjne

Obecnie coraz częściej stosuje się rozwiązanie wyłożenia wnętrz paleniska ogniotrwałym betonem szamotowym. Zalety palenisk to między innymi:


1. Duża moc grzewcza powierzchni ścian wynosząca w przedziale (0,4-1kw/m2), warto wspomnieć także o fakcie iż ściany nagrzewają się w sposób równomierny. Wysokie wykorzystanie ciepła zgromadzonego w dymie pochodzącym ze spalania drewna (odzysk ciepła do 90%). Dodatkową zaletą jest też fakt iż spaliny zostają dostatecznie schłodzone do temperatury (100 - 200 st. C).

2. Wysoka trwałość palenisk pozwala na montaż wymienników ciepła w sposób nasadowy. Co oznacza, że rura dymowa może być obudowana akubetem, który będzie akumulował ciepło. Zastosowanie tego rozwiązania nie pozwala na ochłodzenie spalin, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wymienników ciepła, przez które będzie przechodził dym zanim trafi do komina. Duży ciężar i akumulacja pozwalają na budowanie małych i kompaktowych kominków.

3. Dzięki możliwości jednorazowego dużego załadunku wynoszącego nawet do 22 kg. uzyskujemy moce grzewcze do 200 m2 przez 12 godzin. Uzyskanie takich parametrów możliwe jest z paleniskami nowej generacji wykorzystując suche drewno, lub brykiet wysokiej jakości. Dzięki PPA uzyskujemy możliwość wytworzenia i zakumulowania do 70 kWh energii.

4.  Bezpieczeństwo i trwałość zapewniają nam nowoczesne rozwiązani w technologi łączenia modułów akumulacyjnych. Łączenie modułów odbywa się za pomocą pióro-wpustów i wysokotemperaturowym klejem i uszczelkami. Transport elementów jest prosty, ze względu na podział modułów na kwadraty o wymiarze 28 cm. Sposób składania elementów jest dosyć szybki, nie ma konieczności używania specjalistycznego sprzętu. Zaletą
wyłożenia ścian kominka wewnątrz paleniska jest fakt, iż montaż i demontaż możliwy jest bez demontażu pieca. Dlatego w każdej chwili możliwa jest wymiana akubetu w palenisku.

5. Nowoczesne rozwiązania w technologii spalania oferują palenisko bez rusztowe w kominku, uzyskanie wysokiej temperatury spalania wynoszącej nawet do 800 st. c. Czyste i efektywne spalanie, które charakteryzuje się fazą płomienia od 2-4 godzin.


6. Paleniska świetnie współpracują z akumulacyjnymi wodnymi i konwekcyjnymi wymiennikami ciepła. Istnieje możliwość dołączenia nawet 1100 kg masy akumulacyjnej do jednego kominka, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia emisji ciepła.


8. Istnieje możliwość zastosowania sterowania elektronicznego do kominka, gdzie klient będzie za pomocą konsoli sterował wyborem spalania, czy energia ma w większym stopniu ogrzewać wodę, czy akumulacyjne wymienniki ciepła

.
9. Paleniska Przystosowane do montażu modułów akumulacyjnych o wadze od 150 do 1100 kg.


10. Zaletą poza korzyściami grzewczymi i energetycznymi jest fakt iż paleniska, płyty i moduły akumulacyjne z akubetu są produkowane w Polsce. Klienci mają pewność, że wybierając te produkty wspierają polskie firmy.
Spełniają wymagania normy PN-EN 13229

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Kominki z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym charakteryzuje się dużą mocą grzewczą całego mieszkania. Kominek z płaszczem można podpiąć do instalacji grzewczej w domu i ogrzewać wodę w kaloryferach za pomocą kominkaTen typ kominka posiada podwójną funkcjonalność, ponieważ ogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje, ponad to można poprowadzić od kominka rozprowadzenie ciepła do pokoi na piętrze, w przypadku kiedy dom jest piętrowy, a także grzać wodę w kaloryferach. Dodatkowo można zastosować moduły i płyty akumulacyjne, które to pozwolą na odzysk ciepła z dymu, a także wydłużą proces oddawania zakumulowanego ciepła.

 

Kominki otwarte powszechne w XVII w. można je spotkać w pałacach Książęcych, pałacach Królewskich. Kominki otwarte pełniły funkcje grzewcze, jak i dekoracyjne. Obecnie kominki otwarte odchodzą do lamusa, ponieważ nie są w stanie wygenerować tak dobrych parametrów jak kominki z płaszczem wodnym, czy ciepłe kominki.W kominkach otwartych wiele ciepła ucieka przez otwartą przestrzeń i są ograniczone możliwości dogrzania całego domu. Jedynie miejsce w którym zamontowany jest kominek będzie dobrze dogrzane.

Kolejną generacją po kominkach otwartych były kominki zamknięte. Stworzone zostały z myślą o dogrzewaniu nie tylko pomieszczenia w którym znajdował się kominek, ale także innych pomieszczeń w domu. Zaletą kominka zamkniętego jest to, że dym wydobywający się podczas palenia drewnem nie przedostaje się do pomieszczenia. W kominkach otwartych możemy spotkać się z okopconymi otworami, co oznacza, że jednak część dymu przedostaje się do wnętrza. Mimo dobrze zrobionych wyciągów, część spalin przedostaje się do pomieszczenia. Warto pamiętać, że czasami można się spotkać z procesem cofania dymu i w momencie kiedy posiadamy kominek otwarty jest zagrożenie zatrucia. Natomiast w przypadku kominków zamkniętych ten problem jest wyeliminowany, dzięki zastosowaniu szyby i szczelnego systemu zamykającego.

Kominek kontra piec. 

Kominek kontra piec wady i zalety

 

1. Jakie jest przeznaczenie kominka, a jakie pieca?

Kominek pierwotnie miał zadanie dostarczyć doraźnego ciepła i był to bardziej efekt wizualny niż grzewczy. Natomiast piece były tworzone z myślą ogrzania jak największych przestrzeni. Sama konstrukcja kominka nieco sugeruje że głównym efektem jest efekty wizualny, ponieważ kominek zazwyczaj posiada dużą szybę, aby można było obserwować palenisko. Zaletą dużej szyby jest szybkie dostarczenie ciepła do pomieszczenia w którym znajduje się palenisko. Zawsze jest coś za coś, dlatego też kosztem dużej szyby zmniejsza się powierzchnia grzewcza i możliwości grzewcze dużych powierzchni. Z biegiem czasu kiedy funkcja wizualna przestała wystarczać, a koszt kominka jedynie ze względów wizualnych był naprawdę duży zaczęto dodawać nowe rozwiązania wykorzystujące w największy sposób możliwości grzewcze kominka. Dodawano płaszcz wodny, płyty i moduły akumulacyjne, zaczęto odzyskiwać ciepło dymu. 

Piece powstały z myślą o grzaniu, grzaniu dużych pomieszczeń, stawiano na funkcjonalność, wydajność itp. Piece lokowano w piwnicach, kotłowniach, tak aby nie były na widoku. To co charakteryzuje piec to mała szyba, bądź jej brak, duże komory spalania, które pozwalają na duże jednorazowe załadunki drewna, węgla, bądź różnych innych materiałów służących do wytwarzania ciepła. Do pieca trzeba było dokładać kilka razy dziennie, aby osiągnąć zamierzony efekt, dlatego też wymyślono dodatkowy wymiennik ciepła w postaci masy akumulacyjnej. Co pozwoliło na rzadsze załadunki, większej masy surowca. 

2. Sposób palenia

W typowym kominku sposób palenia nie był rozplanowany, do kominka dokładało się kiedy ogień przygasał, paliło się w nim okazjonalnie, bądź tylko wieczorami. Obecnie rozwiązania techniczne sprawiły, że kominek może mieć funkcje grzewczą całego domu i pozwoliły na rzadsze dokładanie z wysoką akumulacją ciepła poprzez dodanie szamotu do paleniska itd. Piece charakteryzował cykl paleń, określone godziny, w których podrzucało się surowca, aby ciepło stale promieniowało. Z czasem zaczęto wprowadzać nowe rozwiązania takie jak automatyczne sterowanie dopływem powietrza, co pozwoliło podtrzymać proces spalania dłużej. Obecnie wystarczy kilka 2-4 załadunków surowca dziennie, aby przez cały dzień promieniowało ciepło. Nowoczesne piece posiadają także funkcje automatycznego podkładania do pieca, już nie tylko automatem steruj się dopływ powietrza, ale także załadunek surowca. 

3. Cena kominka i pieca

Aby dobrze porównać ceny obydwu urządzeń grzewczych po pierwsze powinny mieć zbliżone parametry funkcjonalności, a także wielkości. Oferta wkładów kominkowych jest naprawdę bardzo szeroka, ponieważ obecnie kominki mają podobne zastosowanie co piece. Jednak są dostępne w sprzedaży także wkłady, które nie są zbyt wydajne i służą tak jak pierwotnie tylko do dekoracji wnętrza i rozpalenia raz na jakiś czas kiedy przyjdą goście, bądź kiedy chcemy popatrzeć na ogień. Jednak porównując podstawowe wersje wkłady kominkowe powinny być tańsze niż piec

4. Wystrój

 Jeżeli chodzi o wystrój, to w salonie jednoznacznie wygrywa kominek. Obecnie dużą wagę przykłada się do wielkości szyby. Wielkość szyby nadaje charakteru każdemu kominkowi. Piece z kolei tworzone są z myślą o jak najmniejszych szybach, albo wcale bez szyb. Wszystko oczywiści jest kwestia gustu, ale patrząc po wystrojach wnętrz głównie wygrywają kominki, jest to zdanie większości społeczeństwa. Jednak o gustach się nie dyskutuje i dobry zdun wykona każdego rodzaju piec/kominek z zabudową. W wielu miejscach zauważyć tez można że w modzie są kominki narożne.

 

5. Kominek czy piec, który jest bardziej ekologiczny.

 Oba systemy są przyjazne środowisku, jednak pytanie było "który jest bardziej ?" Oczywiście wszystko zależy od surowca którym będziemy palić, zakładając, że palimy drewnem, to bardziej ekologiczny jest piec akumulacyjny. Dlaczego tak się dzieje? Ekologia to nie tylko emisja spalin, emisja Co2 i innych związków szkodliwych może być taka sama jednak różnica będzie w efektywności . Kiedy do ogrzania domu 150 m2 wystarczą dwa napały w piecu, a w kominku np 5. To widać, ze efektywność kominka jest mniejsza, co działa na jego nie korzyść, ponieważ musimy wyemitować więcej ciepła, i może też więcej spalin.